Anime Nedir ? Anime Türleri Nelerdir?

Anime hakkında pek bilginiz yok yada anime izliyor ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz o zaman buyurun. Ova nedir?  Anime türleri nelerdir? Filler , One Shot ve Anime Movie nedir? Hepsi yazımda!

Anime Nedir?

 • Ön yargılarınızı bir kenara bırakın, anime düşündüğünüz gibi sadece çocukların izlediği ve hedef kitlesi 8 -10 yaş olan filmlerden değildir.
 • Hepimizi bağımlı hale getiren Amerika ve Avrupa ülkelerinin renkli sinema dünyasının yanında kaybolan Japon sinema sektörünü, şahlandıran ve izleyici kitlesini tavan yaptıran animasyon filmlere denir.
 • Hedef kitlesi çok geniştir çünkü çok farklı kategorileri çeşitleri vardır. Örneğin; Şiddet içereni ( Seinen ), Korku, Bilim Kurgu bir çok çeşidi var o yüzden hedef kitlesi 7 den 70’e herkese hitap edebilir.
 • Anime (アニメ?, telaffuzu: “anime“), Japon çizim sanatıyla çizilmiş sanat eseridir, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşur. Bir çeşit çizgi filmdir. Ayrıca Japonca çizgi filmi anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır.
 • Anime izlemeye başlamak mı istiyorsanız izlemeniz gereken animeleri Linkten ulaşabilirsiniz.

Ova, Filler, One Shot, Anime Türleri ve Anime Movie Nedir?

Ova: Ana hikayeden bağımsız veya bağımlı olarak yayınlanan animelere denir. Genelde ana hikayeden bağımsız ana karakterin veya yan karakterin gençlik veya animeden geçmeyen yıllarını anlatır.

One Shot:  Bir bölümlük mangalara verilen ad dır.

Filler: Anime izleyenlerin sevmediği bir şeydir. Doldurma bölüm anlamına gelmektedir. Mangalar animeye yaklaşmaya başlayınca doldurma bölümler yapılır animelerde buna da filler denir.

Anime Movie: Animeler için yapılan filmlerdir. 1 ve 2 saat arası süreli uzun soluklu filmlere denir.  Genelde uzun soluklu anime serilerinin Movie’leri olmakta Naruto, One Piece, Belach gibi.

 1. Anime Türleri:
  1. Seinen: Kan, Cinsellik, Savaş sahneleri barındırır. Ör: Berserk, Hellsing, Monster
  2. Shounen: Ana karakteri genç erkekler olan ve genç erkekler için yapılan animelerdir. Ör: One Piece, Naruto, Full Metal, Dragon Ball
  3. Shounen ai: Genç erkekler arası aşkı barındıran animelerdir.
  4. Ecchi: Erotizm barındırır. Ör: High Schoo,  Kanon , Golden boy,
  5. Hentai: +18 cinsellik barındırır. Ör: Bible Black, LaBlue Girl
  6. Mecha: Bilim kurgu  robot ve mekanik içeren animelerdir. Ör: Gundam serisi, Voltron, Code Geass, Eureka 7
  7. Kodomo: Küçük çocuklar için hazırlanmış skeçler. Ör: Doraemon
  8. Shoujo:Romantizm olaylar işlenir kızlar için yapılan animelerdir. Ör: Ouran Koukou Host Club, Lovely Complex, Card Captor Sakura

 

Anime izlemeye yeni başladıysanız izlemeniz gereken animeler için linke tıklayın!

You may also like

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir